Mi lesz az alföldi tanyák sorsa? Végképp eltűnhet az Európában egyedülálló településforma
Fogta magát egy tízgyermekes mozdonyvezető és egész családjával kiköltözött tanyára biogazdálkodni, mert a városban már a rezsire sem futotta. Mások üdülőket alakítanak ki az alföldi városok határában, esetleg turizmusba fognak. Ezzel együtt rohamosan fogy a tanyák száma, egyre több az elnéptelenedő, romos épület. Nagy kérdés: mi lesz az egész Európában egyedülálló településszerkezettel? A múlt héten Boldogulni tanyán címmel rendezett konferenciát az Országos Mezőgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ, ahol igyekeztek több szempontból bemutatni a kérdést.
Hátborzongató, hogy az évszázadokkal ezelőtti törökdúlás hogyan képes befolyásolni mai emberi sorsokat. Az akkor elpusztított alföldi falvakból a lakosok a nagyobb településekre menekültek, és a vész elmúltával már nem alapították újra azokat. (Többek közt ezért is kivétel Kecskemét, amikor a nagyvárosokból szomszédos kistelepülésekre kiköltözésről beszélünk – ott ugyanis nem nagyon maradtak szomszédos kistelepülések.) Helyettük megszülettek a tanyák, ahonnan el lehetett látni előbb a legelő állatokat, majd később a művelt földeket, kerteket. Aranykorát az előző századfordulón élte a tanyavilág, de a XX. század közepéig fejlődött. A második világháború után még lelkesen fogtak hozzá az újjáépítéshez – a negyvenes évek végén 1,14 millióan éltek tanyákon –, ám az ötvenes évek kollektivizálása, erőszakos szövetkezetesítése nagyon gyorsan visszavetette a számukat. („Mentől nagyobb egy tábla, antól szocialistább.”) 2001-ben már csak 210 ezren laktak az Alföldön külterületen, számuk azóta állítólag nőtt, de pontos adatok nincsenek.
A legfontosabb megállapítás a tanyák visszaszorulásának folyamata. A tanyák 12%-a a 2000. évi légi felvételezéshez képest mára megszűnt, eltűnt. A megmaradtakból további 23% lakatlan, azaz használaton kívül áll; lehetséges, hogy nemsokára szintén a megszűntek közé fog tartozni. Önmagában ez a két szám a tanyavilág erőteljes erodálódását mutatja. A negatív tendencia még jobban látszik, ha figyelembe vesszük azokat a tanyákat is, ahol idősek laknak, mert esetükben a (lakó)funkció megléte hosszú távon kérdéses. Potenciálisan ezek közül is sok tanya kerülhet a lakatlan vagy a megszűnt kategóriába. A működő tanyák egynegyedének (6730-nak) van idős lakója, akik többsége már nem gazdálkodik érdemben. Ezek alapján vonható le az a következtetés, hogy az egykori alföldi tanyavilág az elmúlás utolsó fázisának állapotában van, és a tanyák fele rövid időn belül megszűnhet.
A létező tanyák háromnegyede (76%- a) még mindig működik, azaz lakóhelyként és/vagy gazdasági térként használják. Ez a tanyavilág fennmaradását vetíti előre. Igaz, hogy ezeknek a többsége (65%-a) már elsősorban lakóhely, ahol legföljebb önellátó gazdálkodás folyik, de mezőgazdasági árutermelés nem. Egytizedük (10%) pedig nyaraló, állandó lakó nélkül. Egynegyedükben (26%) idősek, megélhetési gondokkal küzdők laknak, akik szociálisan hátrányos helyzetűek, ellátásra szorulnak. Összességében az elsődlegesen lakófunkciójú tanyák nagyobb aránya (közel kétszer annyi, mint a gazdasági hasznosítású) a tanyavilág funkcionális átrendeződését mutatja. A tanyavilág kialakulásában döntő tényezőt játszó gazdasági funkció visszaszorul, helyette megjelenik az ingázás, a nyugdíjas életforma, sok esetben a munkanélküliség, a szociális juttatásra alapozott életvitel. A gazdasági funkción belül előfordulnak ugyan mezőgazdaságon kívüli tevékenységek, de markáns súlyt nem képviselnek (12%). A gyakran emlegetett tanyai turizmus még csak kevés helyen működik (2%).
A villamosenergia- ellátás a létező tanyák egytizedén (3804, 11%), illetve a működők (gazdasági vagy lakófunkciójúak) 6%-án (1561) hiányzik. Figyelemre méltó a lakatlan helyek magas aránya az ellátatlanok között, megengedve azt a következtetést, hogy ezek a tanyák többek között a villamosság hiánya miatt váltak lakatlanná. A nehezen elérhető tanyák szintén 11%-ot képviselnek a létező tanyák között. Legnagyobb részük (49%) lakófunkciójú tanya, amelyeknél a megközelíthetőség a munkába és iskolába vagy orvoshoz járáshoz nagyon fontos lenne. Elég sok a nehezen elérhető lakatlan tanya is (28%); feltehető, hogy a rossz elérhetőségnek komoly szerepe volt az elnéptelenedésükben. A nehezen megközelíthető tanyák közel egyötödében (646, 17%) nincs villany, ennek 11%-ára jellemző valamilyen szociális hátrány, kétharmaduk (65%) pedig lakatlan. Mindezek alapján egyértelmű a villamosenergia- ellátás és a megközelíthetőség szerepe a tanyák fennmaradásában.
- Ha nem sikerül a népességet megtartani és a tanyavilág gazdasági fejlődését elindítani, a táj tovább degradálódik, hagyományos „tanyai” élelemtermékeink egy része eltűnik, az új funkciók (második otthon, tanya-turizmus) elszigetelt jelenségek maradnak. A külterületen tovább növekednek a szélsőséges társadalmi és építészeti-környezeti konfliktusok, tovább romlik a közbiztonság és a tanyai közösség mentális állapota. Eltűnik a sajátos életmódhoz kötődő, generációkon keresztül átadott tudás és hagyomány.
- Ha sikerül, remény van a tanyák és társadalmuk nagyobb részének megújulására, megmaradnak az eredeti tanyás kultúrtáji funkciók, s megfelelően fogadják be az újakat. A tanya az organikus gazdálkodás színtere lesz, ahol egészséges élelmiszert állítanak elő, kifejlődik a tájra és a tradíciókra épülő turizmus. A városi életmóddal szemben alternatív életvitelre, természet közeli életmódváltásra, távmunkára nyílik lehetőség.
- Villanyárammal való ellátás. Javaslat az energiaellátás módjaira. A gazdaságosság függvényében ez lehet hagyományos vezetékes (20 kV-os vezetékről vagy transzformátorról), megújuló energiára alapozott egyedi ellátás (például napcella, biomassza csoportos villamos ellátó kiserőmű, bioolaj-motoros áramfejlesztő, napcella- és szélerő-telep, geotermikus kiserőmű stb.).
- Az elérhetőség javítása. A kistérségi tanulmánytervekben az elérhetőség szempontjából legrosszabb helyzetben lévő tanyák körére készült javaslat az úthálózat fejlesztésére, "javított földút" minőségben, településenként átlagosan 10 km-es mértékben, három ütemben.
- Társadalmi-kulturális infrastruktúra fejlesztése, közösségi terek létrehozása. A korábbi tanyasi iskolák mintájára szükség van a tanyán élő és tevékenykedő népesség információszerzési, kulturális és közösségi igényeit kielégítő minimális háttér infrastruktúrára. Ahol még megvannak a Klebelsberg-iskolák, ott kézenfekvő ezek felújítása és közösségi használata. Ahol már nincsenek vagy nem elérhetőek, elsősorban a lakatlan tanyák közül lehet erre a célra megfelelőt választani.
Egy kattintás és nem maradsz le a friss posztokról:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
aftermodern · http://aftermodern.hu 2010.03.30. 23:41:40
_phaidros_ 2010.03.31. 09:11:24
-szél/napenergia hasznosításának támogatása (a többi megoldás szerintem drágább és nagyban függésben tartja a kint élőt a világ eseményeitől)
-önvédelmi fegyver tartásának engedélyezése
(főleg ritkább tanyasi területeken lenne hasznosabb, mert cseszhetem ha rámnéznek...de addigra vérbe fagyva találnak)
-kis, családi gazdaságok támogatása a "zöldbárók" helyett
Körülbelül itt kezdődnének azok a feltételek, ahol a tanyai élet feltételeit elfogadhatóvá lehetne tenni. Ha pedig újra élet lesz a tanyákon, akkor az fogja maga után vonzani a további pozitív változásokat.
Azért durva, hogy negyed millió embert ennyire semmibe vesznek.
Akit érdekel a tanyasi élet, annak ajánlom a Csonka Mihály élete és világképe című könyvet.
öntelt radírpók 2010.03.31. 14:46:43
ha valaki a városi/falusi életet nem vállalja, inkább kinn él a semmi közepén (ez eddig rendben is van), akkor miért várja el, hogy vizet/áramot/utat/vasutat/rendőrt/orvost/postást biztosítsanak a részére közpénzből?
ha a tanyavilág önmagában életképtelen, akkor nem kellene több százezer ember tanyai életét költségesen, állami eszközökkel segíteni - akkor sem, ha a tanya kultúrtörténeti érték
a kovács- vagy fazekasmesterség is kultúrtörténeti érték, de ettől még az államnak nem kellene mesterségesen fenntartania épp annyi kovács- és fazekas-munkahelyet, mint amennyi száz éve volt
gramercy 2010.03.31. 19:22:06
ha valoban jelentos populacio elne tanyan, akkor meg rendben volna az alapveto infrastruktura dotalasa, de meg falvak szintjen sem tudjuk megoldani
azok, akik helyzete kilatastalan a tanyan, jobban jarnanak egy allami berlakas-epitessel, pl. gyor-hoz hasonlo nagyvarosainkat lehetne tobb tizezer fovel novelni igy
azok, akik passziobol koltoznek tanyara meg tudjak engedni maguknak az infrastrukturajukat
azok, akik gazdasagi lehetoseget latnak benne, szinten
Gallion 2010.04.03. 15:35:46
Ez egy folyamat és nem egy probléma. Én se hiszem hogy az államnak arra kéne egy rakás milliárdot költeni, hogy a tanyán élöknek városias kényelmük legyen. Ennyire jól azért nem pörög a magyar gazdaság szekere.
pösti 2010.04.08. 10:45:25
ZNy · http://www.kep.tar.hu/zny 2010.08.16. 10:03:01
annak aki romantikus érzelemből költözik tanyára, de továbbra is városi marad a gondolkodásmódja, annak ez az életforma rövid idő elteltével tényleg unalmas, vagy ahogy fogalmazol: borzalmas lesz. Annak is az, aki a tanyán ragadt, s a mindennapi léttel küszködik, és nem jut előre.
De ha valaki természeti szemlélettel lakik a tanyán, és el is boldogul ott, az a városinál sokkal harmonikusabb életet élhet ott. A kultúrát a természetben találhatja meg, mint Matula bácsi, de autóval időnként egy-egy más típusú kultúráért valamelyik közeli városba is hamar be lehet jutni. És az információtechnológiai eszközök is rendelkezésre állnak, bár a természetközeli életmódban élő ember ezek használatát közel sem érzi annyira fontosnak, mint mi a városban.
Átalakul a tanyavilág, és sajnos a visszaszorulása is folytatódni fog, de eltűnni azért szerencsére nem fog.
Egyébként ehhez hasonló a dunántúli dombvidékek falvainak átalakulása. A külterületeken, az ún. hegyben már ott is egyre kevesebben élnek.
A jövőre nézve Beaujolais példája jut eszembe: a sok dombok közt megbújó birtokon viszonylag sokan élnek, de sajnos a legtöbben már csak az EU-s támogatások megragadásával és a turizmussal tudnak ott megélni.
nyársapáti 2010.12.02. 22:27:52
Egy kis történelem óra következik a gyöngébbek kedvéére,bizonyítandó,hogy a tanyavilágnak van létjogosultsága:
A világháború idején,amikor megszünt a külföldi áruforgalom,ha nincs a tanyán,falvakban élő parasztság, akik a keservesen megtermelt gabonát,zöldség félét kocsiszámra hordták fel a nagyvárosokba,hajtották fel a marhákat,sertéseket segítségnyújtás ként,pusztán köszönömért a büszke városlakóknak,vajon mit ettek volna?Egymást? Tegyük fel,hogy a jövőben valami okból kifolyólag hasonló történik,és üresek lesznek a bevásárló központok polcai...Most kik látná el a népet élelemmel? A tanya világnak nemhogy létjogosultsága van,de még nemzetbiztonsági,stratégiai szempontokból is nélkülözhetetlenek.
Tény,hogy ma már nincs tényleges termelés,haszonállat tartás a tanyákon,hiszen nincs kereslet...
Valóban felháborító az,ha tisztességes,adófizető állampolgár ként egy tanyasi szeretné,ha hasonló jogok,lehetőségek,urambocsá' állami támogatás illetné meg,mint egy városban élő honfitársát?Ha őt is emberszámba vennék?
Érdekes,hogy a tisztelt komment író azon nem akad ki,hogy a panelokban élők,miután évtizedek alatt lelakják a háztömböt (a közös költség fogalmát,jelentését nem ismerve) az önkormányzatot,államot és rajtuk keresztül minden adófizetőt megpumpolva varázsolják újjá életterüket jelképes kamatú hitelből,és vissza nem térítendő állami támogatásból....kettős mérce?? Azok a panelosok,akik meg önerőből javíttatták,rendben tartották a közös helységeket,homlokzatot,stb...meg csak néznek...
Egy a lényeg: a külföldi élelmiszer áradatnak köszönhetően a tanyasi parasztság,gazdák terményeire jelenleg nincs szükség,ahogy feldolgozó iparra sem,s így tovább növekszik a munkanélküliség.Persze így a multik is megszívják,hisz ha valaki nem keres,nem költ...Az állam is megszívja,hisz ha valaki nem keres,nem adózik,nem fizet járulékokat..,ha nem keres,minimálisat költ; csökken a forgalmi adó bevétel...és így tovább...ok;okozat..
Nem kell hozzá sok ész,hogy valaki felfogja: ha egy egyébként sem stabil kártyavár aljából kihúzúnk egy-két lapot, mi történik...
Gedeon77 2011.01.31. 16:03:46