Meddig lesz még fecske Budapesten? Tíz év alatt nagy részük egész Magyarországról kipusztulhat
Persze nem igaz, hogy régen minden jobb volt (száz éve is a borzalmas tömegközlekedésen röhögtek Pesten), de arra határozottan emlékszem, hogy gyermekkoromban sokkal több fecske volt a fővárosban mint most. Nem csak a kertvárosi részeken ücsörögtek egész nap a villanydrótokon, de a lakótelepi házak ablakaiba is odaragasztották a fészküket. Annyira természetesnek tartottam őket, hogy lehet, most is csak megszokásból teszem fel a címbeli kérdést - közben meg már rég eltűntek Budapestről. Akárhogy is, ha a jelenlegi tendencia folytatódik, könnyen lehet, hogy az egész országból eltűnnek.
Az MME Monitoring Központ Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) országos adatgyűjtő programra is épülő most elkészült elemzése szerint 1999-2009 között a molnárfecskék állománya 65%-kal, a füsti fecskéké 44%-kal, a partifecskéké 30%-kal csökkent hazánkban!
Az eredmények azért olyan elkeserítőek, mert nem egy-két év változását mutatják, hanem nagymértékű, az elmúlt tíz évben folyamatos állománycsökkenési tendenciára hívják fel a figyelmet.
- írj a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapja, figyelmeztetve, ha a tendencia folytatódik, 2020-ra a többségük kipusztulhat Magyarországról!
A legdurvábban a két leginkább urbanizálódott faj, a molnár- és a füsti fecske pusztul (igaz a legrosszabb a harmadik, a parti fecske helyzete), aminek több oka is van. Még akkor is, ha eltekintünk a szándékos emberi rosszindulattól, mint amilyen a fészkek leverése vagy egyáltalán a fészekrakás megakadályozása.
Egyrészt mert (bármilyen furcsán is hangzik egy ilyen kedves kismadár esetében) ragadozókról van szó. Vagyis rájtuk sokkal koncentráltabban csapódnak le a környezeti ártalmak (mérgek, nehézfémek, kémiai szennyező anyagok) hatásai, valamint a környezetváltozási hatások (például a táplálék mennyiségének és minőségének változásai, a szaporodóhelyek csökkenése).
Egy kicsit úgy jelzik tehát a veszélyeket, mint ahogy az esőt. A légnyomás ugyan csak az apró rovarokat nyomja le a föld közelébe, mi viszont a rájuk vadászó madarakat vesszük észre, ezért mondjuk: "alacsonyan szállnak a fecskék, eső lesz".
Az, hogy tíz-húsz éven belül kipusztulhatnak ezek a madarak, amelyek tíz-húsz éve még a mindennapjainkhoz tartoztak, nagyon súlyos fenyegetést jelentenek az embereknek is. Mint az MME összeállítása figyelmeztet:
- a leginkább városiasodott molnárfecskéket érő környezetszennyezés közvetlenül bennünket is megbetegít, nem véletlen, hogy az ország lakosságának majd' fele küzd valamilyen allergiával;
- a vidékies környezetben élő füsti fecskéink állománycsökkenésének egyik fő oka, hogy az elmúlt évtizedben összeomlott mind az intézményes, mind a háztáji állattartás Magyarországon, ami a fecskék állománycsökkenése mellett számunkra is kedvezőtlen szociális és gazdasági következményekkel jár;
- a klímaváltozás miatt növekszik a szélsőséges időjárási helyzetek (szárazságok, viharok, özönvízszerű csapadék, földcsuszamlások, árvizek) száma, ami balesetveszélyt, mezőgazdasági károkat, időszakos ellátási problémákat okoz már napjainkban is;
- a sarki jégsapkák olvadása miatt bekövetkező tengervízszint-emelkedés tengerparti területvesztést, országokon belüli népességvándorlást, majd az országok és kontinensek közötti klímamenekült-probléma, a társadalmi és nemzetközi konfliktusok felerősödését (pl. vízháborúk) okozhatja már a közel- és középjövőben.
Persze ezek a hétköznapokon olyan kézzelfogható apróságokban jelennek meg, hogy mondjuk nincsenek repülő rovarok már a nagyvárosokban vagy épp nincsenek fészekanyaghoz való sárlelőhelyek. Bárhogy is, kár lenne értük! /Fotó: Jnarin/
Egy kattintás és nem maradsz le a friss posztokról:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
_phaidros_ 2010.03.21. 18:07:47
A vidéki populációkra pedig biztos nagy hatással volt, hogy a rétek és a legelők helyett is már monokultúrák alakultak ki, amit agyon vegyszereznek mindenféle "növényvédő" szerrel.
vero · http://anal0g.blog.hu/ 2010.03.22. 20:55:31
az emberi gazdálkodás és állattenyésztés előtt állítólag (?) sokkal kisebb számban éltek, illetve más eloszlásban.
ha az emberek milliárdjai is enyészetté válnak minden a helyére kerül.
nem egy szép sztori ez a futur.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal